SITE SLOGAN

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wsparcie z WFOŚiGW w Warszawie dla OSP z Mazowsza

Drukuj PDF

21 września 2023 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Pan Marek Ryszka podpisał umowy dotacyjne z jednostkami OSP z terenu powiatu grodziskiego, otwockiego, piaseczyńskiego oraz pruszkowskiego.

Zakup sprzętu i wyposażenia przez OSP - do OSP Konstancin-Jeziorna trafi 625 000 zł dotacji na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Środki na zakup sprzętu i wyposażenia służącego do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń otrzymają OSP w Baranowie, Bielawie, Chojnowie, Czaplinku, Dąbrówce, Dyzinie, Falentach, Kaskach, Kołbieli, Książenicach, Piastowie, Pogorzeli, Wągrodnie, Wojciechowicach i Złotokłosie. 

Celem ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych jest podniesienie gotowości bojowej lokalnych służb ratowniczych poprzez doposażenie jednostek OSP w niezbędny sprzęt. Dotacje przyznawane są ze środków własnych WFOŚiGW w Warszawie oraz przekazanych przez NFOŚiGW. Jednostki kupują sprzęt i wyposażenie niezbędne do prowadzenia akcji w terenie m.in. mundury, hełmy i buty ochronne, sprzęt do łączności, pompy, węże, pilarki do drewna i metalu. Fundusz dofinansowuje również zakup nowych samochodów pożarniczych.

Zakup agregatów prądotwórczych - Do OSP w Karczewie trafi 50 000 zł dotacji, a do OSP w Raszynie 60 000 zł na zakup agregatu prądotwórczego wysokiej mocy wraz z przyczepą. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, WFOŚiGW w Warszawie uruchomił program finansowania agregatów prądotwórczych dla OSP. Jego celem jest wzmocnienie gotowości do niesienia pomocy.  Fundusz chce, aby na terenie każdego mazowieckiego powiatu był do dyspozycji co najmniej jeden taki agregat, który może zapewnić w sytuacjach kryzysowych zasilanie np. budynków użyteczności publicznej.

Aktywowanie i doposażenie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – dotacje na ten cel trafią do OSP w Celestynowie, Dziecinowie, Gadce, Gliniance, Józefowie, Kołbieli, Lubicach, Milanówku, Opaczy, Raszynie, Skolimowie, Uwielinach, Wiązownie i Żelechowie. W ramach autorskiego programu WFOŚiGW w Warszawie jednostki OSP otrzymują wsparcie finansowane na przygotowanie dzieci i młodzieży do służby w straży pożarnej oraz propagowanie inicjatyw związanych z ochroną przeciwpożarową. Środki są wykorzystywane na zakup umundurowania i sprzętu wykorzystywanego w procesie szkolenia młodych druhów. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze odgrywają ważną rolę w swoich społecznościach.

Ponadto, 4 samorządy otrzymały środki w ramach programu "Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest" oraz pożyczki na proekologiczne inwestycje.

Od 2016 roku zwiększa się wsparcie WFOŚiGW w Warszawie dla jednostek OSP i PSP z terenu województwa mazowieckiego. Trafiło do nich łącznie ponad 1755 mln zł głównie w formie dotacji na zakup nowoczesnego sprzętu, wyposażenia i samochodów ratowniczo-gaśniczych. Fundusz wspiera też rozwój Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Dodatkowo Fundusz dofinansowuje termomodernizacje budynków OSP oraz montaż efektywnych i ekologicznych źródeł ciepła oraz odnawialnych źródeł energii. Od 2016 roku WFOŚiGW w Warszawie przekazał na ten cel 12,8 mln zł w formie dotacji.

wfos1  wfos3

wfos4  wfos5

wfos6  wfos7

wfos8

wfos2

 Źródło: tekst i zdjęcia KW PSP w Warszawie

NIE DLA CZADU

STRAŻAK

Nasze Bezpieczeństwo

You are here: Aktualności Wsparcie z WFOŚiGW w Warszawie dla OSP z Mazowsza