SITE SLOGAN

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Strażak Roku 2019

Strażak Roku 2019 Województwa Mazowieckiego

 

Laureatem XIX edycji konkursu Strażak Roku Województwa Mazowieckiego został Druh Tomasz Smętkowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ursusie.

Jury, pod przewodnictwem Wiceprezesa Zbigniewa Gołąbka, dokonało wyboru spośród siedmiu laureatów tytułu strażak miesiąca roku 2019.

Druh Tomasz Smętkowski wyróżnił się czynem ratującym życie człowieka tonacego pod lodem zamarzniętej rzeki Narwi. Nie zważając na ryzyko druh Tomasz podjął natychmiast działania ratownicze, nie dysponując specjalistycznym sprzętem, a jedynie wykorzystując do tego zwykłą drabinę. Gdy przybyły służby ratownicze mężczyzna już był bezpieczny w domu druha Tomasza.

Ogłoszenie wyników konkursu i uroczysta gala odbyła się w dniu 1 lutego br. w warszawskiej hali Torwar podczas programu z cyklu „Pali się”.  Nagrody dla „Strażaka Roku 2019 województwa Mazowieckiego” ufundowali: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, Prezes ZOW ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Wytwórnia Umundurowania Strażackiego ZOSP RP w Brzezinach oraz Kaliskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Kaliszu SA.
STRAŻAK MIESIACA LIPCA 2019

Strażakiem Miesiąca Lipca Województwa Mazowieckiego został Druh Jakub Buch z OSP w Falentach ( powiat pruszkowski, gmina Raszyn).

Zdarzenie miało miejsce 22 lipca w domu strażaka ochotnika z OSP w Falentach p. Rafała Bucha. Pan Rafał niespodziewanie zasłabł i stracił przytomność. Obecny Jakub Buch - syn gospodarza natychmiast podjął akcję reanimacyjną i przystąpił do resuscytacji. Zawiadomił również innych ratowników z OSP w Falentach, którzy pomogli prowadzić dalsze działania ratownicze. Po przybyciu pogotowia poszkodowanego odtransportowano do szpitala, gdzie okazało się, że przeszedł zawał serca.

 Uroczystość nadania tytułu, z udziałem Wicemarszałek Ewy Orzełowskiej odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie w dniu 9 września. W uroczystości uczestniczył Wiceprezes Zarządu OW ZOSP RP woj. mazowieckiego i Przewodniczący Jury konkursu Zbigniew Gołąbek, Wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaręba, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pruszkowie, druhowie z OSP w Falentach i Zarządu OG ZOSP RP w Raszynie a także rodzina wyróżnionego strażaka z uratowanym tatą bohatera.

Strażak Lipca otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego i kurtkę strażacką ufundowaną przez Dyrekcję WUS ZOSP RP w Brzezinach.STRAŻAK MIESIĄCA KWIETNIA 2019

W dniu 25 lipca dh Tomasz Smętkowski strażak  ochotnik z OSP w Ursusie odebrał z rąk Dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Waldemara Kulińskiego nagrodę Strażaka Miesiąca Kwietnia 2019 Województwa Mazowieckiego, przyznaną za uratowanie tonącego.

 Zdarzenie miało miejsce zimą, nad Narwią. Druh Tomasz  widząc walczącego o życie tonącego podjął  natychmiastową akcję – pomimo trudności wydostał  poszkodowanego z rzeki i zabezpieczył przed dalszym wychłodzeniem do przyjazdu służb ratowniczych. Okazało się, że mężczyzna wszedł na lód, który się po nim załamał, wpadł do wody  i nie był w stanie sam się wydostać. Wychłodzenie następowało bardzo szybko. Gdyby nie interwencja Tomasza Smętkowskiego zdarzenie mogło skończyć się tragicznie.

Druh Tomasz jest od 6 lat strażakiem ratownikiem w OSP w Ursusie.

W uroczystości wzięła udział Pani Dorota Zagraba Dyrektor WUS w Brzezinach, która od początku ogłoszenia konkursu- od 2001 roku funduje wyróżnionym strażakom nagrody. Dh Tomasz Smętkowski otrzymał kurtkę strażacką.

Zarząd OW ZOSP RP woj. mazowieckiego reprezentował dh Zbigniew Kaliszyk Sekretarz Zarządu.

Obecni byli reporterzy Radia Dla Ciebie i Radia Warszawa.STRAŻAK MIESIĄCA STYCZNIA 2019 r. 

Strażakiem Miesiąca Stycznia 2019 roku został druh Marcin Pasek z OSP w Stawiszynie (powiat białobrzeski).

Druh Marcin uratował kobietę uwięzioną w przewróconym samochodzie. Wypadek miał miejsce 13 stycznia br. w Białobrzegach. Spod maski przewróconego samochodu wydobywał się dym. Druh Marcin Pasek poprosił swoich kolegów o powiadomienie służb ratowniczych, a sam dostał się przez bagażnik do samochodu i ewakuował  poszkodowaną.

Wręczenie tytuł „Strażaka Miesiąca Stycznia 2019 r.” miało miejsce w dniu 1 kwietnia z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, przedstawicieli powiatu radomskiego, zarządów Oddziałów Związku OSP RP i druhów z OSP w Stawiszynie.

NIE DLA CZADU

STRAŻAK

Nasze Bezpieczeństwo

You are here: STRAŻAK MAZOWIECKI Strażak Roku 2019