SITE SLOGAN

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU KOSTNEGO

Drukuj PDF


Szanowne Druhny i druhowie 

         W związku z potrzebą ratowania życia ludzkiego, jak i świadomością ile osób z naszej formacji jest związanych bezpośrednio lub pośrednio z nowotworami lub chorobami krwi, Zarząd Główny ZOSP RP zdecydował niezwłocznie nawiązać współpracę z Fundacją DKMS, która zajmuje się rejestrowaniem potencjalnych Dawców szpiku.  

Co 27 sekund na świecie, ktoś słyszy diagnozę – nowotwór  krwi. W 2018 roku usłyszał ją strażak Druh Sławomir Kowalczyk ze Stargardu. Nikt z rodziny Sławka nie był zgodny. Aby przeżyć potrzebował on Dawcy – ” bliźniaka  genetycznego”, a więc osoby niespokrewnionej. Dzięki odnalezieniu takiej osoby, poprzez ciągłe powiększanie bazy potencjalnych Dawców szpiku, Sławek może dalej cieszyć się życiem i angażować wraz z rodziną w działania Fundacji DKMS.       

Strażaczka Druhna Monika Kozieja z Trzebnic, w kwietniu 2024r. dowiedziała się że choruje na ostrą białaczkę szpikową. Rodzina niestety również nie była zgodna w tym przypadku, więc życie Moniki zależy tylko i wyłącznie od Dawcy niespokrewnionego. W ogólnopolskich, szeroko propagowanych akcjach dedykowanych Druhnie Monice, ale i wszystkim innym pacjentom, w których zaangażowała się również jednostka OSP Druhny Moniki, zarejestrowało się ponad 500 nowych – potencjalnych  Dawców szpiku kostnego.     

Od 15 już lat strażacy z OSP w całej Polsce, swoim zaangażowaniem udowodnili, że los ludzi potrzebujących takiego przeszczepu nie jest im obojętny. Wielu z Nas już dzisiaj może z dumą powiedzieć „Jestem z DKMS!”.

Zachęcamy Was Szanowne Druhny i Druhowie do kontynuowania tej szlachetnej inicjatywy i zapraszamy do organizacji akcji rejestracji kolejnych potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Podpowiadamy jak to zrobić?

1.      Zbierzcie ekipę wolontariuszy z Waszej OSP;

2.      Znajdźcie dogodny termin podczas wydarzenia w okolicy Waszej jednostki;

3.      Wyślijcie zgłoszenie na adres e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , podając z której OSP   

       jesteście i wpisując numer telefonu kontaktowego.

Każda taka rejestracja ma ogromne znaczenie dla wszystkich Pacjentów poszukujących Dawców, swoich bliźniaków genetycznych, a historia Druhów Sławka i Moniki tylko pokazuje, jak istotne jest Wasze wsparcie i zaangażowanie w tą ratującą życie akcję.

 Zorganizujcie u siebie ”Dzień Dawcy Szpiku”, a Koordynator z Fundacji DKMS przeprowadzi Was przez cały proces organizacji akcji. 

Dodatkowo zachęcamy Szanowne Druhny i Druhów do udziału w spotkaniu szkoleniowo-informacyjnym (online) dotyczącym organizacji Dnia Dawcy, które odbędzie się w dniu 2 lipca 2024 (wtorek).

Link do spotkania:

 https://meetdkms.webex.com/meetdkms/j.php?MTID=mf53619d04fb66341ac38c0cec9f4d6e0

NIE DLA CZADU

STRAŻAK

Nasze Bezpieczeństwo

You are here: Aktualności ZOSTAŃ DAWCĄ SZPIKU KOSTNEGO